0533 913 28 68
0262 260 00 05
baharat

METABOLİZMA HANGİ BAHARATLARLA HIZLANIR?

Kilo vermek için en önemli etkenlerden birisi metabolizma hızıdır. Metabolizmanın yavaşlaması kilo vermenizi engelleyerek kilo alımına neden olabilir. Bazı egzersizler ve besinler metabolizmayı hızlandırdığı gibi yemeklerde ve içeceklerde kullanılan baharatlarda etkili bir yöntemdir. Metabolizmayı hantallıktan kurtaran baharatlar ve etkileri..

 

Tarçın

Kan şekerinin dengesini düzene sokar. Tarçının antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır.

tarçın

Biberiye

Biberiye kullanımı, vücudun dolaşımını hızlandırır. Vücudun ısınmasını sağlayarak metabolizmanın çalışmasını sağlar. Çalışan metabolizma yağ yakımını arttırır.

 

Kekik

Yağ metabolizmasını etkileyen kekik, canlandırıcı özelliği sayesinde metabolizmamızın hızlanmasını etkiler. Yağ metabolizması daha hızlı çalışarak, vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlar. Vücudun yağ depolamasını engelleyerek kilo vermenizi kolaylaştırır.

 

Zerdeçal

Zerdeçal baharatının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını düzenleyip, vücutta detoks etkisine neden olur.

 

Zencefil

Zencefil, yediğimiz yiyeceklerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Sindirim sisteminin ısınmasına yardımcı olur. Zencefil anti enflamatuar özelliği sayesinde metabolizmamızı hızlandırır. Zencefili ne kadar sık aralıklarla tüketirsek metabolizmamız da o kadar hızlı çalışır.

zencefil

Kırmızı Pul Biber

Yağları yakarak metabolizmayı hızlandırır. Kırmızı pul biberin olumsuz özelliği ise iştahı açmasıdır. Dikkatli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

 

Mercan Köşk

Sindirim sistemin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Keten Tohumu

Keten tohumu midedeki suyu toplar ve şişerek yiyen kişinin tokluk hissini sağlar. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına neden olur ve tuvalet ihtiyacını arttır. Sindirim sisteminde meydana getirdiği etkiler, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. 1 yemek kaşığı keten tohumunu 1 kase yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Keten tohumunun tokluk hissi vermesini sağlamak için, yoğurtla birlikte tükettikten sonra 2-3 bardak su içmeniz gerekir.

keten tohumu

 

Yorum Yok

Yorum Yap