0533 913 28 68
0262 260 00 05
tavuk

Tavuk Yemenin Faydaları

Tavuk yemeniz için bir çok sebep var. Mutfaklardan eksik olmayan, vücuda birçok yararı bulunan tavuğun, kırmızı etten düşük maliyetli oluşu ve içerisinde içerdiği bol protein tüketmeniz için yeterli sebeplerdir. Protein bakımından zengin olduğu için sağlıklı beslenen, diyet yapan ve spor yapan insanların da göz bebeği olan tavuğun bakalım daha ne faydaları var.

 

1.Yüksek Protein İçerir

Düşük yağ miktarı içeren bir protein kaynağı arıyorsanız tavuk sizin arayışınıza son verecektir. 100 gram tavuk içerisinde 18 gram protein bulunur. Protein de kas kütlesinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca kilo vermede etkili, kas büyümesinde ve gelişmesinde faydalı, vücut ağırlığını korumada da oldukça etkilidir. Tavuğun yüksek protein içermesi bu anlamda spor severlerin sıklıkla tükettiği bir besin olmasını sağlamıştır.

 

kas

 

2.Vitamin ve Mineraller Barındırır

Tavuk sadece çok iyi bir protein kaynağı değildir. Aynı zamanda iyi de bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Tavuğun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza sayısız miktarda fayda sağlar. Örnek olarak B vitamini katarakt ve cilt rahatsızlıkları önlemede, bağışıklık sisteminin artırılması, halsizliği ortadan kaldırmada, sindirim düzenleyici olarak ve sinir sistemini geliştirmenin yanı sıra migren, kalp rahatsızlıkları, gri saç, yüksek kolesterol, diyabet ve önlenmesinde yararlıdır. D vitamini kalsiyum emilimini arttırmada ve kemik sağlığının gelişmesinde önemli bir rol oynar. A vitamini göz sağlığının geliştirilmesi ve anemi riskinin azalması, kas aktivitesinin artması ile hemoglobin oluşumunun artmasından sorumlu demir mineralinin alımından sorumludur. Potasyum ve sodyum elektrolit olarak, fosfor hastalıklarla mücadelede destek verici olarak, kemik sağlığını geliştirmede, beyin fonksiyonunu arttırmada, diş bakımı ve metabolik konularda oldukça yardımcıdır.

 

3-Kalp Sağlığını Korur

Tavuk kalp sağlığını korumada, düzenlemede oldukça etkilidir. B6 vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için kalp krizini önlemede rol oynar. B6 vitamini de homosistein düzeylerini düşürür. Homosistein düzeyi de kalp krizi riski ile bağlantılı anahtar bir bileşendir. Ayrıca içerdiği niasin miktarı da fazla olduğu için düşük bir kolesterol sağlar. Düşen kolesterol miktarı da daha sağlıklı bir kalp sağlığına işarettir. Kalp sağlığını korur ve gelişmesinde rol oynar. Tavuğun içerisinde doymuş yağ asitleri az miktarda bulunur. Ek olarak Amerikan Kalp Birliğinin bir araştırmasına göre kırmızı et yerine tavuk eti tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü kırmızı ette kolesterol bulunur. Ayrıca tavuk eti, omega 3 yağ asitleri bakımından iyi bir kaynak olup, kardiyovasküler etkiler gösterir.

kalp sağlığı

 

4-Vücut Direncini Arttırır

Tavuğun bir diğer faydası da vücut direncini arttırmasıdır. Özellikle tavuk çorbası, küçük yaşlardan itibaren soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sıcak tavuk çorbasının buharı burun ve boğaz tıkanıklığının açılmasında yardımcı olur. Bakterilerin boğazınızda enfeksiyon oluşturmasını engeller. Bu gibi rahatsızlıklar üzerine yapılan araştırmalar sonucu tavuğun yaygın enfeksiyonlardan iltihap önleme, bağışıklık arttırma, nötrofillerin çöküşünü ve bağışıklık hücrelerinin inhibe olmasını sağlar.

 

 

5-Stresi Yok Eder

Tavuğun içerisinde stres problemini çözmek için 2 mükemmel besin bulunur. Bunlar B5 vitamini ve triptofandır. Her ikisi de vücut üzerinde dinlendirici etkiler yapar. Böylece tavuk, stresli bir günün ardından mükemmel bir seçenek haline gelmektedir. Ayrıca harika lezzeti ile stresi serbest bırakır. Mutluluğu teşvik eder. Tavuk ayrıca içerdiği fosfor, kalsiyum ve çeşitli vitamin ile mineral sayesinde kemikleri güçlendirir. Çinko bakımından zengin olduğu için sperm üretimini düzenler, testesteron düzeyini arttırır.

 

stres

Yorum Yok

Yorum Yap