0533 913 28 68
0262 260 00 05

İlerleyen Yaşlarda Hastalıklardan Korunmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Bazı hastalıkların yaşanma riski yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Belli bir yaştan sonra daha hassas olan vücudunuz için doğru beslenmek,  karşılaşılabilecek hastalık risklerini azaltırken  var olan hastalıkların önüne geçer.

 

Kişiye özel beslenme programları bu noktada işinizi kolaylaştıracak ve yemek düzenizi oturtmaya yarar sağlayacak programlardır. Diyetta Kocaeli ise profesyonel diyetisyenleriyle yaşınıza, boyunuza ve kilonuza göre beslenme programınızı hazırlayarak, daha dinç ve fit olmanızı sağlar.

 

45 yaşından sonra daha sık tüketmeniz gereken bazı besinler ve bu besinlerin iyi geldiği hastalıklar ise şunlardır;

 

  1. KETEN TOHUMU

Keten tohumu, kadınlarda menopoz döneminde, vücut sıcaklığının artmasına neden olan hormonal dengesizlikleri yok eden bir içeriğe sahiptir. Keten tohumu tüketmek, sizi kalp rahatsızlıklarından koruyarak, kolestrolünüzü düşürür. İçerisinde bulunan Omega3 ise vücudunuzdaki iltihapların azalmasını sağlar.


2. SOYA FASULYESİ

 

Kemik erimesi yaşayan ya da yaşama riski olan insanların tüketmesi önerilir. İçerisinde barındırdığı K vitamini ile kemik sağlığını korumak adına çok önemli bir besindir. Menopoz dönemlerinde de kemik yoğunluğunun azalmasını önler.3. AVOKADO

 

Avokado içerdiği E vitamini ve antioksidan bakımından yüksek bir besindir. Kalp hastalıkları riskini azaltmakla beraber kolestrol dengelemekte de yardımcı olur. Ayrıca K vitamini barındırdığı için tansiyon düşürücü etkisi de vardır.


4. BÖĞÜRTLEN

 

C vitamini bakımından zengin olan böğürtlen, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun magnezyum ihtiyacını karşılar. Kan şekerini dengeleyici bir besin olduğu da bilinmektedir.

5. SARDALYA

 

D vitamini, kalsiyum ve Omega3 barındırır. Kemik sağlığı için çok yararlıdır. İçerdiği zengin B12 vitamini sayesinde, tüketildiğinde hafızayı ve sinir sistemini kuvvetlendirir.


6. BADEM

 

E vitamini deposu olan badem, kolestrolü dengeler.


7. KARA LAHANA

 

İçerisinde bulunan A vitamini ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken , K vitamini ise  kemik yoğunluğunu arttırır. Kanser önleyici etkisi vardır. Magnezyum açısından da zengin olduğu için kara lahana tüketmek uyku ve tuvalet düzeni sağlar.8. DENİZ ÜRÜNLERİ

 

Deniz ürünlerinin içerisinde bulunan Çinko, cinsel gücü ve vücudun bağışıklığını arttırır. Ayrıca akyuvarlar ve T hücreleri oluşumu açısından da büyük önem taşır.

9. SU TERESİ

 

İçerisinde bulunan A,K ve C vitaminleri bağışıklık sistemini koruyarak kemik yoğunluğunu arttırır. Vücutta kanser hücrelerinin yayılımını da engeller.

10. AZ YAĞLI YOĞURT

 

Kemik erimesi riskini azaltarak kemikleri güçlendirir. Hazmı kolaylaştırır ve kolestrol düzeyini düşürür. Aynı zamanda ciğerlerin temizlenmesine de faydası vardır.

11.TARÇIN

 

Her gün düzenli tarçın tüketmek kan şekerinin yükselme hızını düşürerek kan şekeri seviyesine olumlu etki eder. Ayrıca alınan besinlerin mideden bağırsaklara geçişini azaltarak acıkmayı geciktiririr.

Yorum Yok

Yorum Yap