0533 913 28 68
0262 260 00 05
metabolizma hızı

Kilo Vermek İçin Metabolizmanızı Hızlandırın

Kilo vermek her zaman kolay olmayabilir. Dengesiz ve düzensiz beslenmek, yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek kilonun sabit kalmasına veya artmasına sebep olur. 

 Bunların dışında ne kadar dikkat etseniz de kilo vermenizi engelleyecek bir takım etkenler vardır. Bu etkenlerden biri metabolizmanın yavaş çalışmasıdır. Bu engellere takılmamanız ve metabolizmanızı hızlandırmanız için öneriler.. 

 

GÜNDE EN AZ 8 BARDAK SU İÇİN 

Yemek öncesi içilen su porsiyonlarınız küçülmesine ve dolayısıyla daha kolay kilo kaybetmenize yardımcı olur.
Sadece su içmeniz gerekir, diğer tükettiğiniz sıvıların bir kalorisi ve şeker içeriği vardır. Sadece suyun kalorisi 0’dır. Soğuk su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakar. Hızlanan metabolizmanın etkileri ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır.
 

YEŞİL ÇAY İÇİN 

Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağı yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir. Kilo kaybı konusunda yeşil çaydan destek almak istiyorsanız günde birkaç fincan içmeniz gerekebilir.

 

yeşil çay 

 

KAÇAMAK YEMEKLERDEN UZAK DURUN 

Yapılan araştırmalar kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek kilo verilebileceğini gösteriyor. Bu nedenle akşam yemeği olabildiğince erken bir saatte ve mümkünse yatmadan en az 4 saat önce yenilmiş olmalıdır. 

 

YEMEĞİNİZE BAHARAT EKLEYİN 

Baharatlı gıdalar metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin metabolizmayı hızlandırdığı tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde hardal ve karabiber de iyi birer metabolizma hızlandırıcıdır. Ayrıca tarçın da kan şekerini düzene sokarak metabolizmayı yavaş çalışmaktan kurtarır. Bu etkiden faydalanabilmek için midesi problemli olmayan kişilerin her gün bir miktar baharat tüketmeleri önerilir. 

 

baharat

 

ÖĞÜNLERİ ÇOĞALTIP PORSİYONU KÜÇÜLTÜN 

Ara öğünlerinizi arttırırsanız diğer öğününüzde çok fazla yemek yemezsiniz.  Eğer uzun saat aralıklarıyla  yemek  yerseniz metabolizmanız yavaşlar. Ara öğünlerinizde kilo vermenizi engelleyecek besinler tüketmeyin.

 

YETERLİ MİKTARDA SÜT VE YOĞURT TÜKETİN 

Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. 

 

süt ve yoğurt

 

Yorum Yok

Yorum Yap